Pazar payınızı Hesaplayın

Pazarınız, ilgisini çekip müşteiniz olmasını sağladığınız kendinize bağladığınıx, gerçekçi ve karlı olarak belirleyebildiğiniz müşteri sayısıdır. Pazarınız, müşterileriniz, iş yaptığınıx ticari çevrede oluşur. Ticari çevreniz yerel, bölgesel, ulusal, uluslararası ya da bunların herhangi bir kombinasyonu olabilir.

Aşağıda göreceğiniz beş basit adım, pazar payınızı hesaplamanızda yardımcı olacaktır.

Örneğin; bir kreş açıyor olduğunuzu düşünelim.

Bir; işi yapmak için seçtiğiniz bölgede bir ile beş yaş arası kaç tane çocuk olduğunu belirleyin. Bu sayı sizin varsayımsal toplam müşteri sayınız olacaktır. (Çocukların ebeveynleri sizin öncelikli pazarlama hedefinizdir).

İk; herhangi bir nedenle kreşe gitme olasılığı olmayan çocukları çıkararak, belirlediğiniz müşteri havunuzu son haline getirin. Belirlediğiniz iş bölgenizdeki belediyelere gittiniz ve orada yaşayan bir ile beş yaş arası çocukları tespit ettiniz. Bu işle ilgili yayınlardan ve ebeveynler arasında yaptığınız küçük bir anketle, bölgenizdeki çocukların %60’ının gitmdiğini belirlediniz.

bundan dolayı potansiyel müşteri tabanınız 2000 çovuktur. (5000 çocuğun %40’ı)

Üç; her müşterinin kreşe devam yüzdesini ya da her çocuğun kreşe ortalama olarak kaç gün devam edeceğini belirleyin. Bu konudaki sektör bilgilerinden, bir çocuğun kreşe kabaca yılda 90 gün gittiğini buldunuz. Bu yüzden pazar potansiyeliniz, olası müşteri sayınız olan 2000 ile, bir çocuğun yılda ortalama olarak devam ettiği gün sayısı olan 90’ın çarpımı; yani 180.000 gündür.

Dört; fiyatınızı belirleyin. Tüm sabit giderlerinizi hesaplayın. Rakiplerinizin fiyatlarını (dadılar ve çocuk bakıcıları gibi dolaylı rakiplerinizi de dahil ederek) araştırın. Müşterilere sağlayacağınız benzersiz ve farklı olanaklar için bir değer biçin. Başa baş rakamınızı tespit edin (bir önceki bölüme tekrar göz atın). Diyelim ki fiyatınızı, çocuk başına sekiz saat 32 lira olarak belirlediniz.

Böylece toplam pazar potansiyeliniz eğer her çocuk 90 gün gelirse 2000 çocuk çarpı 90 gün çarpı günde 32 lira, yani 5.760.000 liradır.

Beş; ulaşabileceğiniz, gerçekçi bir hedef belirleyin. Ebeveynler arasında bir araştırma yaptıktan sonra, %10’luk bir pazar payına (200 çocuk çarpı yılda 90 gün) ulaşabileceğinizi hesapladınız. Yüzde 10 hesabıyla, pazar payınızı yılda 18.000 gün olur. Eğer günde 32 liradan 18.000 gün satarsanız yıllık hasılatınız 576.000 lira olacaktır.

Daha önce, başa baş hesabınızın 288.000 lira olacağını hesaplamıştınız diyelim. Eğer ilk yıl, yıllık hedefinizin %50, ki bu %5’lik bir pazar payı demektir, ulaşırsanız 288.000 liralık başa baş hedefinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer ikinci yıl %8 lik bir pazar payına ulaşırsanız 460.800 liralık satış yapmışsınız demektir ve bu da tüm nasrafların düştükten sonra 172.000 lira kazanç demektir.

Özetlersek; ulaşabileceğiniz potansiyel müşteri sayınız çarpı bu müşterilerin satın aldıkları ortalama birim sayısı çarpı her birim için ödedikleri ortalama ücret, size pazar payınızı verir.

Şöyle formüle edebiliriz: müşteri sayısı X yıllık ortalama birim satış X birim başına Ortalama Ücret=Pazar Potansiyeliniz.

Pazar payı hesaplaması her sektör için yapılabilir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir