Bilgisayar ve Yazıcılar

Bilgisayar

 

Bilgisayarlar icat edilmeden önce, bütün hesap işleri, yazım işleri ve basım işleri, zorlu etaplardan geçiyordu. Matbaalar eski usullerle kitap basıyordu ve bu usuller, zaman alıyordu. Seri bir şekilde yazmak için, günlerce uğraşmak zorunda kalınıyordu. Hesap isteyen işler, çok fazla emek alıyordu. Haçlı seferleri ile İlim kitaplarını ele geçiren Avrupalılar, bu ilim kitaplarıyla, sanayi devrimini gerçekleştirdiler. II. Dünya Savaşı sırasında, J.Presper Eckert ve Jhan M. Mauchly oda büyüklüğünde, günümüz bilgisayarların ilk örneğini icat etmiştir. Daha sonra bu oda büyüklüğündeki bilgisayarlar daha da küçültülmüştür. Günümüze gelene kadar, yeni versiyonları üretilmiştir.

 

 Yazıcılar

 

Hayatımıza bilgisayar büyük kolaylıklar getirdi. Yazılarımız ve resimlerimiz seri bir şekilde çoğalabiliyordu. Ancak bu yazıların ve resimlerin, somut hale gelmesi için, yazıcılar icat edildi. İlk yazıcılar nokta vuruluşluydu ve yavaştı. Seri bir şekilde yazabilen yazıcılar ise daha sonra çıkmaya başladı. Nokta vuruşlu yazıcılar, gittikçe hızlanmaya başladı ve hayatımıza girmeye başladı. Resmi dairelerde ve diğer resmi olmayan firmalarda, seri yazan nokta vuruşlu yazıcılar, işlerimizi kolaylaştırdı.

 

Kartuşlu yazıcılar ise, kartuş özelliği ile üretilmiştir. İlk kartuşlu yazıcılar siyah beyazdı ve fotoğraf basma özelliğine sahipti. Daha sonra dolabilen kartuşlar üretildi ve renk seçenekleri sunulmaya başlandı. Mesela Epson Kartuş ile kartuşlu yazıcılar kullanılmıştır. Epson Kartuş piyasada birçok çeşidi üretilmiştir. Epson XP-600, XP-700, XP-800 4 renk,5 renk, 8 renk ve 9 renk seçenekleri vardır. Epson Kartuş çeşitlerinin bitmeyen kartuş kategorisinde, piyasada kartuş temin edilebilir.

 

Kartuşların dolumuda çok önemlidir. Kartuş dolumundan anlamayan kişilere kartuş doldurtmak, hem kartuşa hem de yazıcılara zarar verir. Buna binaen, yapılan çalışmalar zarar görür. Epson kartuş, Epson yazıcılara göre üretilmiştir. Bitmeyen kartuş, dolabilen kartuştur. Doldurma işleminden sonra, yazıcıya veri aktarımı olmuyorsa ve arıza yazıcıda ise, Kartuşların mürekkep çıkışları donmuş olabilir. Bu sebeple temiz bir bezle silmek gerekir.

 

Kartuşların kaliteli olması gerekir. Kalitesiz kartuşlar hem uzun ömürlü olmamakta, hem de kaliteli çıktı vermemektedir. Kaliteli çıktı için, kaliteli kartuşlar kullanılmalıdır. İkinci el kartuşlar almak, beklediğiniz kaliteli işleri vermez. Kaliteli işler için, yazıcıya uygun kartuşlar alınmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir