KOLTUKLARIN HAYATI VE KATTIKLARI ANLAMLAR

 

 

Yaşadığımız yeri belki de en anlamlı kılan aksesuarlar, olmazsa olmazıdır koltuk takımları. İşten gelmişsiniz yorgun TV karşısında şöyle bir koltuk keyfi yapmak kim istemez ki? Koltuk evimizi olduğu kadar ofisimizi hatta bahçemizi süsler bazen. Gittikçe değişen koşullar ve yaşam şartlarında koltuklar da değişik modellere bürünmüştür.

 

Zevkler ve renkler tartışılmaz olsa da klasik iç karartan modellerin yerine artık rengârenk modeller ve farklı tasarımlar tercih edilmektedir. Bu modern dünyada olduğumuzu simgeler gibidir. Koltuk seçimi yine de kişilerin kültürlerini yaşam tarzlarını hatta eğitimini ve ruh halini bile yansıtır diyebiliriz. Anadolu kültürü ile yetişmiş kadınlarımız hala çekyat tarzından vazgeçmeyebilir, koyu renk desenleri tercih edebilir. Ofiste deri koltuk kullanmak daha ciddi bir görüntü oluşturabilir.

 

Koltuk seçimi için önce evin konumu gözden geçirilmelidir. Villa ise farklı, apartman dairesi veya ofis ise farklı modeller tercih edilmelidir. Salonun veya odanın ebatları hesaplanmalı koltuk modeli yerinde alınan ölçülere göre seçilmelidir. Alan küçük ise köşe koltuk tercih edilebilir. Tek bir koltuk dahi odayı süsleyebilir. Yerde minderlerle masa ve sandalyelerle birlikte kullanılabilir. Koltuk Takımı seçiminde belki de en önemli unsur ihtiyaca göre seçim yapılmasıdır.

Oturan kişi sayısı ve yaklaşık misafir sayısı da dikkate alınmalıdır. Kalabalık bir ailede az koltuk yetersiz olabileceği gibi, küçük bir evde de çok koltuk çirkin bir görüntü oluşturabilir. Önemli olan belki de oturduğunuzda kendinizi mutlu huzurlu hissetmeniz, günün kargaşasını biran olsun kafanızdan silebilmeniz “oh be” diyebilmenizdir.

 

Koltuk yumuşak olduğu kadar vücudunuzu da yormamalı. Oturduğunuzda sert bir yüzeyle karşılaşmak kadar, çok yumuşak olup içinde gömülmek de rahatsızlık verebilir. Koltuk bir yatak olmasa da artık yatak amaçlı da kullanılmaktadır. Koltuğa uzanmak ayrı bir keyiftir diyebiliriz. Hele bir de sevdiklerimiz yanımızdaysa değmeyin keyfimize. Kahvelerimizi zevkle yudumlar mutluluğumu paylaşırken koltuklarımızdan güç alırız belki de. Koltuğumuz kabarır bazen zengin bir modelimiz varsa misafirlerimizin karşısında.

 

Evlilik hazırlıkları yaparken koltuk yine ön plandadır. Her kafadan farklı yorumlar çıksa da bu konuda gelin adayının zevki dikkate alınır çoğunlukla. Yeni bir ev yeni bir hayat yeni koltuklar ile başlar hayat belki de. O evde birçok şeye şahittir koltuklar. Yıllarca eskise de yıpranıp yırtılsa da dayanır hayata onlar da kendince. Bazen antika olurlar, bazen de çöplükte kirlilik. Her şey gibi onların da hayatının bir sonu vardır tadını çıkarmak gerekir belki de doyasıya oturarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir