Dizel Araçlar Yasaklanıyor!

Çevre kirliliği tüm dünyada büyük sorun olmaya başladı. Artık devletler ve çevreci kuruluşlar araç satışlarını elektrikli otomobillere yönlendirmeye başladılar.

dizel-otomobiller-yasaklaniyor

Fosil yakıt tüketen benzinli ve dizel araçlar, her ne kadar emisyon değerleri teknolojik olarak ve denetim olarak düşürülsede, nüfus artışına bağlı olarak araç sayılarının her geçen gün artması atmosferde yarattığı tahribatı engelleyemez oldu.

Emisyon oranı 0 değerlerinde olan elektrikli araçlar gelecek 10 yıl içerisinde fosil yakıtlı araçların yerini alacak gibi görünüyor.

Dünya otomotiv devleri yaptığı Arge ve üretimlerde tüm yoğunluğunu elektrikli daha çevreci araçlara vermiş durumda. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde fosil yakıtlı araçlar yasaklanacağı sinyali şimdiden Avrupa ülkelerinden verildi.

 

dizel-araclar-yasaklaniyor

Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların tamamının yasaklanacağını duyurdu.

Hollanda‘nın yaptığı açıklamaya göre 2030 yılından itibaren sadece 0 emisyonlu araçların satışlarına izin verecek.

Norveç ise 2025 yılından itibaren fosil yakıtlı araçları yasaklıyor. Özellikle elektrikli otomobil satışını teşvik etmek için vergi düzenlemesi yapacağını açıkladı.

Çin, 2030 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayacağını duyurdu.

Elektrikli araçların şuan için kullanımı ve satışının önünde bir çok engel bulunuyor. Her yerde elektrik dolum istasyonunun bulunmaması, araç menzilinin kısa olması ve araç fiyatlarının yüksek olması başta gelen olumsuzluklar arasında.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir