IPhone X Piyasadan Kalkıyor! İşte Nedeni

Apple’ın geçtiğimiz yılın 2017 son çeyreğinde piyasada satışa sunduğu iPhone X modelinin üretimini yaz aylarında durduracağı düşünülüyor. Zira %87,6 oranında satış düşüşü, firma yöneticilerini tedirgin etti.

iphone-x-satis

Bu kararın alınmasının nedenleri arasında ise bir çok olumsuz durumun yaşanması yanı sıra başka nedenlerinde sıralanıyor. Bu nedenlerin en başında ise satış fiyatının çok yüksek olması satış rakamlarının düşmesine neden oluyor. Yüksek performanslı IPhone 8, Iphone 8 Plus ve IPhone X serisi içerisinde rekor sayılabilecek  %87,6 satış düşüşü yaşandı. Daha önce 5C serisinde aynı durumun yaşanması Apple yöneticilerinide şaşkına çevirmişti.

IPhone X modelinin ilgi görmemesi arasında bir çok neden yatıyor. Bunlardan en büyük neden ise fiyatı. IPhone kullanıcıları her üst model bir öncekine göre biraz daha pahalı olsada getirdiği yenilikler sayesinde bu fiyat farkı görmezden geliniyordu. Ancak IPhone X modelinde bu fark fazla olsa gerek, getirdiği bir kaç yeni özellik fiyat=fayda denklemini bozmuş görünüyor.

Bir diğer büyük neden ise IPhone 8 ile aynı anda piyasaya çıkmış olması. IPhone 8 özelliklerine bakacak olursak fiyatına göre gayet makul. Dünyanın en gelişmiş A8 işlemci, daha gelişmiş kamera, hız gibi özellikler kullanıcılara yeterli geldi.

iphonex-iphone8

Tasarıma bakacak olursak renkler ve zevkler kişiden kişiye değişir. Ancak büyük bir kitle tasarımı beğenmedi. Tam ekran olması her ne kadar ilgi görsede telefonun en üstünde kulaklık ızgarasının çentik şeklinde olması beğenilmedi.

Kullanım deneyimlerinde, tam ekran dokunmatik kullanımı bazı alışkanlıklara uymadı. Çok hassas tam dokunmatik ekranda istenmeyen ekran temaslarında dahi cihaz ekranının açılması bir çok kişiyi rahatsız etti. Bu durumda kullanıcılara göre değişsede şikayet konusu oluyor.

Boyut olarak yine IPhone kullanıcıları işin bir eksi olarak görülüyor. Özellikle IPhone Plus alışkanlığı olanlar için IPhone X boyutu daha ufak geldi. Aslında ekran boyutlarında milimetrik fark var. Ancak el alışkanlığı olarak IPhone X boyutları küçük kalıyor.

IPhone satış rakamlarına bakacak olursak bir öncek döneme göre %10’luk bir büyüme söz konusu. Her ne kadar X modeli satışları yok denecek kadar azsa diğer ürün çeşitlerindeki yüksek satış rakamları %10 büyüme etkisi gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir