Oto Yıkamacıların Tuzağına Düşmeyin

Oto yıkamacı ve yeni nesil oto kuaförler, araçlarımızın kozmetik bakımları için ve temizliği için düzenli veya zaman zaman her otomobil sahibinin gittiği işletmelerdir.Aracımızı iç ve dış temizliği yaptırmak için hizmet aldığımız oto yıkamacılar, günümüzde oto kuaför adı altında hizmet vermektedir. Verdikleri hizmetler arasında iç dış genel temizlik, motor yıkama, döşeme temizliği, havalandırma temizliği, ilaçlı temizlik, antibakteriyel temizlik gibi aklınıza gelebilecek her türlü temizliği yapıyorlar.

Aracınızda meydana gelebilecek ekstra bir kirlenme veya sorun varsa, o zaman oto kuaförlerin vermiş olduğu fahiş fiyatlar ile eliniz kolunuz bağlı kalabilirisiniz.

Ailenizle birlikte gideceğiniz bir gezi sırasında çocuğunuz araba içinde kusabilir. Olur ya çocuktur aracın sarsıntılarından dolayı midesi karışmıştır Bu durumda aracınızda aşırı yoğun bir kusmuk kokusu olacaktır. Bu koku aracınızın döşeme veya koltuklarında kalıcıdır. Kötü bir kokudur ve aracınızın konforunu, havasını, kalitesini alır götürür.

Aracınızda kusmuk olması halinde herhangi bir oto kuaföre gidecek olursanız, size verecekleri fiyat 250-600 TL arasında olacağını unutmayın. Yoğun iç temizlik, ilaçlı temizlik, ozon temizliği, havalandırma vs bir sürü gereksiz önerilerle faturayı kabartıyorlar. Normal iç temizlikte ise kusmuk olan bölgeleri temizlemeyi kabul etmeyeceklerdir.

Aracınızda kusmuk ve benzeri pis kokularda yapmanız gereken aslında çok basit:

  • Aracınızın normal iç temizliğini yapın,
  • Kusmuk vb yoğun olduğu kısımları ekstra temizleyerek bir kaç defa üzerinden geçin,
  • Aracınızın kusmuk olan bölgeleri temizledikten sonra karbonat ile iyice ovalayarak temizleyin,
  • Ardından karbonatlı kısmı tekrar temizleyin ve aynı kısmı temiz bir bez veya sünger ile beyaz sirke uygulayın. Bu uygulamayı sprey yardımıylada yapabilirsiniz. Ama şart değil.
  • Kuruyana kadar bekleyin. Aracınızı kuruturken camları 1 parmak kalınlıkta açık bırakın.
  • Kuruma gerçekleştikten sonra, bir kaç gün sirke kokusu duyacaksınız. (Kusmuk kokusundan daha iyidir.)
  • Kuruma gerçekleştikten sonra tekrar beyaz sirke ile kusmuk bölgelerini ovalayarak temizleyin. Aracınızı tekrar kurutun.

Bu basit ve ucuz yöntemden sonra aracınızda hiç bir şekilde kusmuk kokusu veya diğer kötü kokular kalmayacaktır. Sirke kokusu ise geçici bir süre kokabilir. Dilerseniz otomobil için özel olarak üretilmiş parfümleri kusmuklu bölgelere sıkarak sirke kokusundan hemen kurtulabilirsiniz.

Oto kuaförlerin anlattığı gibi otomobil ilaçlı temizlik dedikleri palavralara para kaptırmadan anlattığımız ucuz ve kolay yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kusmuk Kokusu Giderme Maliyet:

Karbonat : 50 gr 2,00 TL – 3.50 TL arası

Beyaz Sirke: 1000 Ml 2,20 TL – 3,00 TL arası

Temiz bez veya sünger: 3,00 TL

Toplam: 7,00 TL – 9,00 TL arasıdır.

Bir sonraki makale: Ekonomik sürüş teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir