Rent A Car İşleyişi Ve Amacı

rentacar

 

Çevrenizde gördüğünüz araç kiralama hizmeti veren birçok kuruluş vardır. Mutlaka karşınıza çıkmıştır. Peki, bu işletmelerin işleri nasıl yürür veya hangi koşullarda hizmet verirler?

 

Rent a car” yani “araba kiralamak”. Günlük, haftalık veya aylık olarak kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda kısa dönemli araç ihtiyaçlarınızda başvurduğunuz ya da şirketlerin uzun süreli sıkça başvurduğu bir yöntemdir araç kiralamak.

 

Bilinçli kullanımlarda çok faydalı bir hizmet olan rent a car seçimlerinizde profesyonel işletmeleri öncelikli tutmalısınız. Araç kiralama hizmeti şu şekilde işlemektedir:

 

– Belirlediğiniz rent a car ofisine gider ve araç ihtiyacınız olduğunu beyan edersiniz. Sizin için uygun araçları tanıtırlar ve seçim yapmanızı isterler. Bu işi profesyonel yapan şirketler genelde en az 2 yıllık ehliyet sahibi olma şartı koyar hatta bazı araçlar için yaş sınırı bile uygulanmaktadır. Araç fiyatları aracın kalitesine göre farklılık gösterir.

 

– Şarlar uygun ve araç seçimi tamamlandıktan sonra aracın kaç gün kiralanacağı belirlenir ve ücret tahsil işlemleri yapılır. Bu aşamada dikkatli olun ve kesinlikle boş senet imzalamayın. Şirketler kendilerini garantiye almak gibi nedenlerle boş senet imzalatmak isterler fakat bu yasal değildir.

 

– Ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra araç teslim işlemine geçilir. Aracın her tarafını bizzat inceleyip sonrasında teslim almanızda fayda var. Size ait olmayan hasar varsa aracı teslim almadan önce belirtmelisiniz.

 

– Kiraladığınız aracın sigorta ve kaskosu olup olmadığına bakın. Çünkü kasko ve sigorta eksik değilse iki durum dışında sizin sorumluluğunuz olmaz. Yani araç sizdeyken kusurlu veya kusursuz herhangi bir kazaya karışmanız durumunda kesinlikle sizden hak talebine yol açmaz. Birincisi ehliyetsiz kullanım, ikincisi alkollü kullanımdır. Kaza durumunda bu iki durum yoksa nasıl bir kaza olursa olsun hiç kimse sizden para ya da kaza hasarının giderilmesi yönünde talepte bulunamaz. Çünkü kasko ve sigorta tüm bunları karşılar.

 

İşleyişte belirttiğim hususlara dikkat eder ve profesyonel bir rent a car şirketi ile çalışırsanız, kısa süreli araç ihtiyaçlarınızda veya iş yeriniz için gerekli araç kiralama işlemlerinde sorun yaşamazsınız.

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir