Altının Sosyo-Ekonomik Yaşamdaki Önemi Nedir?

 

Altının insanlık medeniyeti açısından önemi nedir? Altın insanlık tarihi kadar eskiye uzanan ve bir ekonomik piyasası olan değerli madenlerin başında gelir. Kimyasal element simgesi Au olup atom numarası 79’dur. Görünüşü sarıya benzemektedir ve imalat sanayinde işlenme özelliğine imkan veren bir yumuşaklığı da vardır. Rüzgar, yağmur vb. fiziksel dış etkenlere dayanıklı olup sarı ışıltısıyla toplumların ilgisini çekmiştir. İlk Çağdan bu yana ekonomik ticarette en değerli madenlerin başında gelir. Dolayısıyla altın fiyatları da çağlara göre ve dönemin iktisadi koşullarına göre değişebilmektedir. Ancak şurası kesindir ki, altın uzun vadede sürekli değerlenmektedir ve özellikle savaş, kriz gibi ortamlarda insanlar için en güvenilir sığınak olan yatırım aracıdır. Modern ekonomik ortama geçişle birlikte özellikle 80’lerde neo-liberalizme geçiş sürecinde altının finansal yatırım aracı olması hızlanmıştır. Altın artık finansal araçlar içinde kendi borsası olan, arz-talep dengesinde her gün insanların takip ettiği başlıca emtia araçlarından biri haline gelmiştir.

 

Altın fiyatları nasıl takip edilir? Altın fiyatları internet sayesinde anlık olarak her dakika güncel bilgi olarak ekrana gelebilmektedir. Dolayısıyla sadece altını bir yatırım enstrümanı olarak görmek isteyenler değil, muhtelif sebeplerden altın takı almak isteyenler de kolayca altın fiyatlarına ulaşabilir. Altın fiyatlarına internet üzerinden ulaşırken kategorilerden de faydalanılabilir. Örneğin Gram Altın, Çeyrek Altın, Yarım Altın, Tam Altın, Cumhuriyet, Gremse ya da Reşat Altın fiyatları ayrı şekilde internet sitesinde yayınlanır. Altın fiyatları elbette altın takı fiyatlarını da etkilemektedir. 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar ve 14 ayar altın takılar, bilezik fiyatları güncel olarak fiyat takibi yapılabilen emtialardır.

 

Altının sosyal ve ekonomik hayatımızdaki önemi nedir? Altın takı kültürümüze asırlardır yerleşmiş olan bir geleneğin devamıdır. Özellikle evlilik gibi önemli sosyal olaylarda altın takı takmak yüzyıllara uzanan köklü bir gelenektir. Altın takı ise daha çok belli ayar derecelerinde bilezik olarak takılır. Bunun dışında kolye, yüzük gibi çeşitli altın takı konseptleri de söz konusudur. Dolayısıyla altın fiyatları da altının ayar derecesine ve bu konseptine göre değişir. Sosyal gelenek olmasının dışında altın takılar ileride zor günler için de kara gün dostudur. Zira altın fiyatları uzun vadede hep çıkmıştır ve zor günlerde bozdurulabilen ve finansal verimliliği yüksek bir yatırım aracıdır.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir