İstanbul İnşaat Sektöründe Karot Kullanımı

İstanbul’da inşaat sektörünün canlanması ve kentsel dönüşüm ile uygulamalardada teknolojik bir çok gelişmeler yaşanıyor. Bunların başında sıkça ihtiyaç duyulan karot makineleri ile yapılan hızlı ve detaylı işçilik geliyor.

Karot betonun çeşitli testlere tabi tutulması için beton üzerinden alınan silindir veya daire şeklindeki numunelere verilen isimdir. son yıllarda deprem dayanıklılığı için binalar geri dönüşüme maruz bırakılmıştır. Peki binaların depreme dayanıklı olup olmadığının nasıl anlaşılabileceğini biliyor musunuz ?

işte karot numunesi almak binalarda çeşitli ölçümleri yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Kaç yıllık bir bina olduğu, beton kalitesinin ne olduğu, ne kadar dayanıklı olduğu, içinde hasar oluşup oluşmadığı gibi soruların cevabını almak için bu teste tabi tutulması gerekir. herşeyden önce beton üzerinden bir parça almak dayanıklı olmayan yapılarda hasar meydana getirebilir. Bu sebeple bu parçayı almadan önce yapılabilecek diğer yöntemler denendikten sonra en son numune alma işlemine başvurulması gerekir.

karot-istanbul

Karot Neden En Son Uygulanmalı

Bina ve yapılardan numune almak kolay bir iş değildir. Son zamanlarda inşaat bilgisi olmayan insanların bile bu makineyi alarak kullanmaya başlamalar ne yazık ki pek çok olumsuz drumu birlikte getirmiştir. Makine kullanımı oldukça tehlikeli bir iştir. Duvara zarar vermenin dışında duvardan geçebilecek elektrik, telefon ve benzeri hatlara zarar vereme olasılığı vardır. Ayrıca su pompalaması yardımıyla yapıldığı için dikkatli ve dengeli bir şekilde pompa yapılmalı aksi halde su kablolara sıçrayarak istenmeyen bir sürü olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. İşte bu gibi durumları engellemek için karotu uygulamak en son yapılacak işler arasında olmalıdır.

Karot Uygulamasının Yerleri

Deprem testleri, beton tesetleri, ve binave yapılarda herhangi bir alanda duvar açma işlemleri için bu işlem uygulanabilir. Örneğin baca açmak için silindir. Bir şekilde bir kesit oluşturmanız gerekiyor. Baca giderinin tam olarak hesaplanıp düzgün bir şekilde kesimesi için iş gücüne ihtiyaç duymadan makine yarmıyla kusursuz bir delik açabilirsiniz. Diğer yandan pencere ve kapı açmak için duvarları saatlerce uzun uğraş ve emek isteyen bir şekilde el yormamıyla kırmanıza gerek yok. Karot uygulaması sayesinde kolaylıkla duvarı yerinden çıkarabilirsiniz. Bu ve benzeri pek çok durumda işe yarayan bir uygulama alan kesme işini makineleri kullanan teknikerler tarafından yapılması gerekir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir